Lokalna energetska agencija Gorenjske (LEAG) bo v sredo, 17. junija, v okviru 10. evropskega tedna trajnostne energije (EUSEW), organizirala informativno stojnico na Maistrovem trgu v Kranju. Mimoidoči se bodo lahko v okviru predstavitve popeljali z električnim kolesom. Predstavnik ENSVET-a bo občanom na voljo za energetsko svetovanje, strokovnjaki iz LEAG-a pa bodo predstavili investicijske in neinvesticijske ukrepe, s katerimi lahko v gospodinjstvih prihranimo energijo.
Predstavljeni bodo tudi izvedeni ukrepi v Mestni občini Kranj, na podlagi katerih je občina v mesecu aprilu prejela priznanja Akademije Finance za energetsko najbolj učinkovito ustanovo 2015 v Sloveniji in to po izboru bralcev. Ocenjeni so bili ukrepi na področju oskrbe in rabe energije, kako je vzpostavljen sistem ravnanja z energijo, kakšna je preglednost porabe in oskrbe z energijo. Hkrati so bili ocenjevani tudi izvedeni organizacijski ukrepi in promocija ukrepov za povečanje energetske učinkovitosti.
LEAG, od svoje ustanovitve leta 2009, deluje na področju energetskega upravljanja objektov v lasti občin in nudi pomoč pri odločitvah za investicije s področja URE in OVE. V letu 2014 je LEAG pričel z izdelavo energetskih izkaznic predvsem za objekte v lasti občin. Z uporabo energetskega knjigovodstva, katerega je LEAG uvedel v več kot polovico gorenjskih občin, pa se pridobivajo podatki o energetski učinkovitosti posameznega objekta, kar je tudi podlaga za izdelavo energetskih izkaznic. S temi podatki lastniku objekta LEAG priporoča nadaljnje ukrepe in možnost predvidenih prihrankov. Z nadaljnjim poglobljenim energetskim pregledom pa se lahko tudi bolj natančno ugotovi zakaj prihaja do odstopanj pri porabi energije in kako izboljšati energetsko učinkovitost stavb.
V tednu trajnostne energije, ki poteka med 15. in 21. junijem, je na območju celotne Evropske unije organiziranih veliko informativnih aktivnosti, kjer energetske agencije, javni organi, zasebne družbe, nevladne organizacije in industrijska združenja predstavljajo energetske in podnebne cilje EU.
Letos je evropski teden trajnostne energije namenjen potrošnikom, javnemu sektorju in drugim energetskim uporabnikom, ki bodo tako z večjo ozaveščenostjo in spremembo vedenjskih vzorcev sledili viziji za prihodnost s čim manjšim ogljičnim odtisom. Spodbuja se decentralizirano proizvodnjo energije, pametne energetske rešitve, trajnostno mobilnost, uporabo obnovljivih virov energije, uvajanje konceptov pametnih mest in izboljšanje energetske učinkovitosti.
Naj povemo, da so obnovljivi viri energije v Sloveniji leta 2013 predstavljali že blizu 17 odstotkov energije in med temi viri je delež lesa in druge trdne biomase skoraj 51-odstoten. Z zamenjavo neobnovljivih virov energije z obnovljivimi, z učinkovito rabo energije, z zmanjšanjem njene porabe je možno doseči trajno in varno oskrbo z energijo ter zmanjšati emisije toplogrednih plinov.
Uradna stran evropskega tedna trajnostne energije 2015
www.eusew.eu